Loading...
 

Podvozek

Podvozek je konstrukční část automobilu, která určuje vlastnosti a parametry celého vozu. Ať už jde o celkovou velikost, světlou výšku, rozvor náprav, jejich počet, umístění motoru, ale i mnohé další. Základem našeho modelu je plastová deska, která na sobě nese všechny další konstrukční prvky - nápravy, tlumiče, převodovku, motor, diferenciál, baterii, regulátor, přijímač a nakonec také palivový článek, jeho elektroniku a hydrostiky.

Podvozek RC modelu Himoto. Zdroj: www.himoto.cz
Podvozek RC modelu Himoto. Zdroj: www.himoto.cz
Zkratky
Vozidlo může mít poháněnou jednu nebo obě nápravy. Pro označení různých typů se používají následující zkratky.

FWD: Front Wheel Drive
- náhon předních kol
RWD: Rear Wheel Drive
- náhon zadních kol
AWD: All Wheel Drive
- náhon všech kol (dle potřeby)
4WD: 4 Wheel Drive
- náhon všech kol (trvalý)

Dodaný podvozek disponuje náhonem obou náprav. Tento pohon se často označuje jako 4x4 nebo také 4WD. Můžete se setkat i s označením AWD (viz info box Zkratky). Toto označení ale není pro náš případ správné. Pohon 4x4 totiž označuje trvalý pohon obou náprav, kdy je kroutící moment z převodovky pevně rozdělen mezi jednotlivé nápravy. Zatímco systém AWD umí díky snímačům otáček kol distribuovat výkon na jednotlivá kola zvlášť podle potřeby (například prokluz jednoho kola na ledu). V případě, že není potřeba, odpojí pak jednu z náprav a jede systémem FWD nebo RWD podle typu vozidla. Pohon jedné nápravy je totiž ekonomičtější, jelikož v případě pohonu obou náprav vzniká větší tření díky přenosu kroutícího momentu na obě nápravy a tím i větší ztráty (= vyšší spotřeba pohonných hmot).
Rozhodnutí, zda zachováte pohon 4x4 nebo se omezíte na pohon zadní nápravy může mít zásadní vliv na celou konstrukci vašeho podvozku. V případě, že odpojíte pohon předních kol, nebudete omezeni hřídelem, který přenáší kroutící moment na přední nápravu. Při rozmísťování konstrukčních prvků však musíte přemýšlet o tom, jakou mají váhu a jakým způsobem ovlivní těžiště vozu. Těžiště vozu má přitom zásadní vliv na chování auta při změně rychlosti a hlavně při zatáčení. Více se o tom můžete dočíst v samostatném článku Těžiště a náhon.

TIP pro náš model
Celou desku můžete v rámci svých úprav změnit nebo i vyměnit za jinou. Musíte se však držet rozměrů daných Technickou specifikací modelu. Pozor, na závod smíte mít pouze jeden podvozek a nelze ho při závodu vyměnit za jiný viz pravidla.


Na rozdíly mezi AWD a 4WD se můžete podívat v následujícím videu (anglicky).

Menu